in

Jak zostać członkiem wspólnoty mieszkaniowej?

 

Nowoczesne budownictwo oferowane przez deweloperów jest zdecydowanie najczęściej wybierane, kiedy chodzi o zakup mieszkania. Wybierają je głównie młodzi, aktywni zawodowo ludzie, którzy szukają eleganckiego lokum blisko centrum miasta, Wraz z nabyciem praw do mieszkania stajemy się jednocześnie członkami wspólnoty mieszkaniowej. Co to oznacza?

Co może wspólnota mieszkaniowa?

Wspólnota mieszkaniowa powstaje automatycznie, kiedy w budynku oferowanym przez dewelopera zostaje sprzedane pierwsze mieszkanie. Jak informuje firma Status, tworzenie się wspólnoty może mieć także inny przebieg. Kiedy kupujemy mieszkanie w klasycznej spółdzielni wspólnota zawiązuje się dopiero w momencie sprzedaży ostatniego mieszkania. Musimy wiedzieć, że wspólnota nie jest osobą prawną, jednak posiada ona zdolność sądową. Oznacza to, że może ona występować w procesach cywilnych w charakterze strony. Wspólnota może też zaciągać zobowiązania, być pozywana czy też pozywać. Wspólnota jest przedstawicielstwem wszystkich mieszkańców.

Czy ze wspólnoty możemy się wypisać?

Nie – nie ma takiej możliwości. Z drugiej strony nie jesteśmy również zobowiązani prawnie do uczestnictwa w życiu wspólnoty. Musimy to jednak rozważyć – dla naszego dobra.  
Członkowie wspólnoty podejmują decyzje ważne z punktu widzenia mieszkańców: zbierane są składki remontowane, podejmuje decyzje, jakie prace konserwacyjne będą wykonane w pierwszej kolejności. Wspólnoty podpisują także umowy z dostawcami usług takich jak odśnieżanie chodników.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Marina Łuczenko urodziła! Znamy płeć i imię dziecka

Marina Łuczenko urodziła! Znamy płeć i imię dziecka

Małgorzata Kożuchowska biega z bronią po Wrocławiu! Zdjęcia z planu nowego filmu Patryka Vegi [DUŻO ZDJĘĆ]

Małgorzata Kożuchowska biega z bronią po Wrocławiu! Zdjęcia z planu nowego filmu Patryka Vegi [DUŻO ZDJĘĆ]