in

Ogród w szkle? Tak, to możliwe!

W ostatnim czasie niezwykle modne stały się ogrody  w szkle. Spotykamy je w prywatnych domach i mieszkaniach, w bankach, w urzędach, w gabinetach lekarskich, w kancelariach adwokackich  czy biurach prywatnych firm. Co ciekawe – wszędzie pasują i wszędzie wyglądają znakomicie. Są niebanalne i stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnej hodowli roślin w donicach. Oczywiście najszybciej (i pewnie najłatwiej) jest  kupić je w sklepie. Można jednak pokusić się o wykonanie takiego ogrodu samodzielnie…..

Krok 1 – przygotowanie

To, od czego powinniśmy rozpocząć to wybór odpowiedniej rośliny. W tym przypadku idealnie nadają się rośliny miniaturowe, dostępne np. na www.gardenowo.pl. Ważne, by były one proste w uprawie i nie wymagały zbyt obfitego podlewania, jak kaktusy. Dobrze też  zdecydować się na gatunki wolno rosnące, jak sukulenty, trzykrotki, skrzydłokwiaty, skalnice rozłogowe, peperomie, bluszcze oraz miniaturowe odmiany storczyków. Decydując się na tworzenie ogrodu w szkle nie powinno się jednak łączyć roślin o różnych wymaganiach. Jako element dekoracyjny warto wykorzystać mech i niewielkie paprocie. Kolejnym elementem jest wybór odpowiedniego naczynia. Możemy wykorzystać wazon, słoik, a nawet większą butelkę. Pojemnik zawsze jednak musi być dostosowany do rośli, które się w nim znajdą.

 

Krok 2 – wykonanie

Rozpoczynamy od położenia pierwszej warstwy, drobnych kamyków, które pełnią rolę drenażu. Następnie wsypujemy węgiel aktywowany, który pomaga w walce z bakteriami i grzybami oraz ziemię, dobraną do gatunku roślin. Ciekawym pomysłem jest usypanie ziemi z lekkim wzniesieniem. Następnie przychodzi czas na sadzenie. Jeśli roślinki, np. od Gardenowo, mają rozbudowany system korzeniowy, skracamy nieco korzenie do długości pozwalającej na ich przykrycie wysypaną już ziemią. Rośliny umieszczamy możliwie daleko od ścian naczynia. W celu dekoracji można użyć kolorowych kamyczków, muszli, gałązek czy kory.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Jak rozpoznać dobrą kawiarnię?

Barbara Kurdej-Szatan na ślubnym kobiercu, czyli nadchodzi nowa komedia romantyczna! [ZDJĘCIA]

Barbara Kurdej-Szatan na ślubnym kobiercu, czyli nadchodzi nowa komedia romantyczna! [ZDJĘCIA]