in

Sztućce na stół

 

Idealny stół to ten, który jest elegancko nakryty. Czysty i wyprasowany obrus, wytworna zastawa stołowa, a do tego prawidłowo ułożone eleganckie sztućce, na przykład srebrne, posrebrzane lub wykonane ze stali szlachetnej dostępne na https://hefra.pl. Warto znać te zasady, gdyż  innych noży, widelców i łyżek używamy do przystawek, pierwszego i drugiego dania, deseru, kawy i herbaty oraz tak szczególnych dań jak ryby, ostrygi czy też ślimaki.

Ogólne zasady

To, jak ułożone będą sztućce na stole musi wynikać z kolejności ich używania, a więc zgodnie z serwowanymi daniami. Najdalej od talerza kładziemy te sztućce, których użyjemy jako pierwszych. Na stole nie powinno znajdować się więcej niż trzy pary noży i widelców. Po prawej stronie, najbliżej talerza powinien znajdować się nóż stołowy, następnie łyżka do zupy oraz nóż do przystawek. Z kolei po lewej stronie talerza, najbliżej naczynia należy położyć widelec obiadowy, a następnie widelec do przystawek, np. sałatek. A co ponad talerzem? To tutaj należy ułożyć sztućce deserowe, czyli łyżeczkę skierowaną trzonkiem w prawo oraz widelczyk odwrócony trzonkiem w lewo.

 

Dekoracja

Savoir-vivre dotyczy nie tylko używania sztućców podczas jedzenia, ale również  nakrywania stołu. Obrus i serwetki powinny zostać dobrane do siebie pod względem koloru. Komplety takie oferuje np. Hefra. Obrus powinien zwisać równo z każdej strony stołu, nie mniej niż 20 centymetrów. Serwetki można ustawić na talerzu lub zwinąć w rulon i włożyć w pierścień. Dopełnieniem dekoracji są kwiaty (koniecznie świeże)  i świece. Bukiety jednak nie powinny być zbyt wysokie, ponieważ utrudnią wówczas nawiązanie kontaktu przez gości.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Córka Anny Przybylskiej wybrała kontrowersyjny zawód. Czy Jarosław Bieniuk się na to zgodzi?

Córka Anny Przybylskiej wybrała kontrowersyjny zawód. Czy Jarosław Bieniuk się na to zgodzi?

Aktorka zachwyca w stroju kąpielowym na wakacjach z siostrą [ZDJĘCIA]

Aktorka zachwyca w stroju kąpielowym na wakacjach z siostrą [ZDJĘCIA]